Čo je to skleróza multiplex?
Skleróza multiplex (roztrúsená skleróza, SM) je chronické zápalové a degeneratívne ochorenie, ktoré postihuje mozog a miechu (centrálny nervový systém), ktoré v mnohých, najmä neliečených prípadoch vedie až k invalidizácii. Patrí medzi najviac invalidizujúce neurologické neúrazové ochorenia dospelých mladých ľudí v našej zemepisnej oblasti.
Skleróza multiplex je veľmi variabilné ochorenie. U každého pacienta dochádza k vzniku a kombinácii iných príznakov. Medzi časté príznaky patria:
- porucha rovnováhy,
- porucha koordinácie pohybov,
- porucha vnímania citlivosti (brnenie, zmeravenie, vnímanie tepla, chladu a pod.),
- zhoršenie zraku (rozmazané alebo dvojité videnie,
- a iné.
85% pacientov zažíva opakujúce sa ataky (relapsy) náhleho zhoršenia existujúcich príznakov, ktoré odznejú spontánne alebo po liečbe.
15% pacientov trpí tzv. primárne progresívnou formou sklerózy multiplex, kedy je u pacientov prítomné trvalé neurologické zhoršenie bez zjavných atakov (relapsov) a bez úpravy stavu.
Ochorenie v súčasnosti nedokážeme úplne a definitívne vyliečiť. V posledných 20 rokoch sa však vyvinuli a zaviedli do liečby viaceré nové účinné lieky, ktoré zvyšujú kvalitu života pacientom s týmto ochorením.
Čo je to tichá progresia sklerózy multiplex?
Je veľmi dôležité, aby neurológovia vedeli zhodnotiť mieru progresie ochorenia SM v reálnom čase a porovnať aktuálny stav so stavom pacienta v minulosti. Na základe komplexného vyšetrenia dokážu povedať, či sa stav pacienta zhoršil alebo zlepšil a či je postihnutie trvalé.
Ak pacient zažíva atak (relaps), dochádza k zhoršeniu existujúcich príznakov ochorenia alebo k pribudnutiu nových. Do niekoľkých mesiacov príznaky úplne alebo čiastočne ustúpia a stav pacienta sa stabilizuje. Aký je rozdiel medzi úplným a čiastočným zotavením sa z relapsu?
- Úplné zotavenie sa z relapsu – nastáva vtedy, ak sa stav pacienta vráti na pôvodnú úroveň,
- Čiastočné zotavenie sa z relapsu – u pacienta pretrváva zhoršený stav, dochádza k progresii ochorenia alebo k zhoršeniu spojenému s relapsom.
Pri ochorení SM rozoznávame aj pribúdanie progresie, ktorá nesúvisí so vznikom ataku (relapsu). Často pozorujeme zhoršovanie príznakov už vo včasných štádiách ochorenia a pri nízkom stupni invalidizácie. Tento stav nazývame „tichá“ progresia, kedy sa príznaky ochorenia pomaly a postupne zhoršujú. Sám pacient si túto nenáhlivú zmenu častokrát neuvedomuje a ani neurológ ju pri bežnom neurologickom vyšetrení nemusí zachytiť.
Ako sa prejavuje progresia sklerózy multiplex?
Progresia ochorenia SM sa prejavuje postupným a nezvratným zhoršovaním motorických (pohybových) a psychických funkcií pacienta. Môže ísť o širokú paletu príznakov, medzi tie najčastejšie zaraďujeme:
- zhoršovanie chôdze,
- pocit nemotornosti,
- problémy s močením,
- problém so sexuálnymi funkciami,
- únavový syndróm,
- zhoršovanie psychickej výkonnosti, najmä pozornosti a pamäte,
- poruchy nálady vrátane depresie a úzkosti.
Prečo je dôležité hovoriť o tichej progresii sklerózy multiplex?
Tichá progresia sa môže týkať každého pacienta so sklerózou multiplex.
V prípade jej nedostatočného odhalenia dochádza k postupnému prechodu ochorenia do jeho progresívnej fázy, tzv. sekundárne progresívnej formy.
Progresia ochorenia SM vedie k celkovému zhoršeniu kvality života. Pacienti postupne stratia schopnosť vykonávať svoje zamestnanie, potrebujú pomoc pri chôdzi (napr. palička, barly, chodiaci aparát, vozík) a pri základných denných aktivitách.
Včasné rozpoznanie tichej progresie sklerózy multiplex si vyžaduje komplexné neurologické vyšetrenie a môže ovplyvniť ďalší liečebný postup u pacienta. Je preto mimoriadne dôležité, aby pacient a lekár venovali tichej progresii dostatočnú pozornosť.
Čo je pre tichú progresiu sklerózy multiplex príznačné?
Už samotný názov – tichá (subklinická, podprahová) progresia – naznačuje, že ide o postupné, nenápadné, ale o to zákernejšie zhoršovanie neurologických funkcií pacienta, ktoré pritom nemusí byť viazané na relaps ochorenia.
Tichá progresia môže ľahko ujsť pozornosti samotného pacienta i lekára. Pacient zvyčajne navštívi doktora:
- v prípade ataku (relapsu) – teda v prípade, že sa u neho objavia nové príznaky ochorenia, alebo nastane výraznejšie zhoršenie pôvodných ťažkostí, ktoré sú väčšinou vyhodnotené ako relaps,
- z dôvodu bežnej rutinnej kontroly – vtedy nie je možné z anamnézy vypátrať príznačné skokovité zhoršenie ťažkostí pacienta, ktoré by bolo možné pripísať relapsu. Je však zrejmé, že od poslednej návštevy sa mu ťažko chodí, má problémy v práci z dôvodu horšej koncentrácie, je viac unavený alebo má iný zo sprievodných príznakov.
Bežné neurologické vyšetrenie tieto ťažkosti nemusí odhaliť. To isté platí aj pre vyšetrenie magnetickou rezonanciou, kedy nález v zmysle počtu zápalových lézií (ložísk) v mozgu a mieche môže byť stacionárny, pričom u pacienta dochádza k zhoršeniu jeho ťažkostí.
Ako možno odhaliť tichú progresiu sklerózy multiplex?
Predstavujeme vám najjednoduchšie spôsoby odhalenia tichej progresie sklerózy multiplex, ktoré sú ľahko realizovateľné v podmienkach bežnej klinickej praxe:
- Vyšetrenie pacientov pomocou doplnkových klinických testov pohybových a psychických funkcií. Lekár okrem bežného hodnotenia stupňa zneschopnenia pacienta pomocou škály EDSS, vykoná u pacienta testy zamerané na hodnotenie funkcií horných a dolných končatín a dotazník kognitívnych funkcií (ako je pamäť, pozornosť, myslenie a pod.)
- Rádiologickým vyšetrením pomocou magnetickej rezonancie môžeme napríklad odhaliť pomaly sa zväčšujúce lézie na mozgu alebo mieche.
- Pomocou magnetickej rezonancie sa môže merať atrofia mozgu. Hodnotenie atrofie mozgu je súčasťou celkového vyšetrenia pacienta so sklerózou multiplex aj na Slovensku, nakoľko práve zmena rýchlosti atrofie mozgu zaznamenaná v čase spolu s dostupnými výsledkami klinických testov motorických (pohybových) a psychických funkcií môžu odhaliť rizikovú skupinu pacientov s tichou progresiou. Pre lekára, neurológa, by to malo znamenať výkričník, kedy je nutné prehodnotiť doterajšiu liečbu pacienta.
- K laboratórnym vyšetreniam patrí vyšetrenie neurofilamentov v krvi alebo likvore. Zvýšené hodnoty môžu znamenať progresiu ochorenia sklerózy mlutiplex. V súčasnosti sa zatiaľ skúma využitie tohto biomarkera v klinickej praxi.